Geçen yıl 24 Nisan günü, tam da Ermenilerin başına gelen büyük felaketin yıldönümünde, Batman’da askerliğini yapan Sevag Şahin Balıkçı öldürüldü.

TSK katilin Sevag’la arkadaş olduğunu, şakalaştıkları sırada kaza sonucu çıkan kurşun nedeniyle yaşamını kaybettiğini açıkladı.

Açılan davanın aynı dönemde askerlik yapan tanığı mahkemeye verdiği yazılı ifadede, iki askerin şakalaştıklarını ancak Sevag’ın nasıl vurulduğunu görmediğini belirterek, kaza sonucu yaralandığını söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde tanık, bu ifadenin katilin ailesi tarafından yazılı halde kendisine verildiğini, kendisinin de mahkemeye sunduğunu itiraf etti.

Tanık, Sevag Balıkçı’yla katil arasında bir yakınlık ya da şakalaşma olmadığını belirterek Ermeni gencin hedef alınarak vurulduğunu gördüğünü söyledi.

Cinayet konusunda kamuoyunun yanıltıldığı böylece apaçık biçimde ortaya çıktı.

Yasalara aykırı olduğu halde mahkeme, Balıkçı ailesinin ve avukatlarının bulunmadığı bir duruşmada katilin ailesi tarafından yazılan yönlendirilmiş ifadeyi kabul etti.

Er Sevag’ın hayatını koruyamayan TSK kendi bünyesinde işlenen bu cinayeti aydınlatmak için hiçbir şey yapmadı.

Hrant Dink davasında 4,5 yıl boyunca yaşananların Sevag Şahin Balıkçı’nın davasında da yaşanmasını istemiyoruz.

Sevag’ın öldürülmesine dair gerçeklerin açığa çıkmasını istiyoruz.

Bunun yolu adil bir yargılamanın gerçekleşmesidir.

Gencecik bir yaşta aramızdan alınan Sevag Şahin Balıkçı için adalet istiyoruz.

Davanın duruşması 30 Ocak 2012, Pazartesi günü 11:00’de Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde görülecek.

Bizler bu davanın takipçisiyiz. Tüm kamuoyunu da bir ırkçı nefret cinayeti olan bu davanın takipçisi olmaya, yaslı ailesine destek olmaya davet ediyoruz.

Ahmet İsvan, Alper Görmüş, Arat Dink, Aydın Engin, Ayşe Akdeniz, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Cengiz Alğan, Ceren Sözeri, Doğan Tarkan, Erol Köroğlu, Ferda Keskin, Ferhat Kentel, Ferhat Tunç, Garo Paylan, Gaye Boralıoğlu, Gençay Gürsoy, Halil Berktay, Hayko Bağdat, Leman Yurtsever, Mahir Günşıray, Markar Esayan, Meltem Oral, Nil Mutluer, Oral Çalışlar, Orhan Miroğlu, Osman Köker, Oya Baydar, Ozan Tekin, Şenol Karakaş, Tamar Nalcı, Ufuk Uras, Ümit Kardaş, Ümit Kıvanç, Volkan Akyıldırım, Yasemin İnceoğlu, Zeynep Tanbay

 

   
© 2010 Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi © Web sitesindeki içerik, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Suffusion theme by Sayontan Sinha