Ağu 082013
 

ayin-irkcisi-durdeDurDe’nin geleneksel “Ayın Irkçısı” seçimi sürüyor. “Temmuz Ayı Irkçısı“, DurDe katılımcılarının vereceği oylarla seçilecek. Verilen oyların sonuçları 15 Ağustos 2013, Perşembe günü açıklanacak.

Siz de oylarınızla “Ayın Irkçısı” seçimine katılarak, ırkçılığı teşhir etmemize destek olun.

DurDe!

» Temmuz Ayı Irkçısı Adayları:

Muş Belediyesi (Tarihi Ermeni evlerine yıkım kararı)

Muş Belediyesi, Kale mahallesinde bulunan Ermenilere ait tarihi evler hakkında “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapmasında yıkım kararı aldı. Bir grup aktivist ise “Halkların kardeşliği/eşitliği adına bu yıkıma bir imzayla sen de dur de” başlığıyla bir imza kampanyası başlattı

http://www.marksist.org/haberler/12330-musta-talan-ermeniler-bitti-arkalarinda-biraktiklarini-da-yok-edelim#.UevntILLVPU.facebook

 ***

Ahmet Lütfü Akar (Kızılay Başkanı)

Kızılay Başkanı Temmuz ayında “helal kan” tartışmasıyla gündeme geldi. “Biz kendi kanımızdan üretilen ilaçları kullanırsak bilim adamlarımız da daha iyi olabileceğini söylüyorlar. Yani insanın kendi kan neslinden elde edilen ürünleri kullanması daha şifalı” diyen başkan ‘öjeni’ tartışmalarını akla getirdi.

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/gokce_aytulu/helal_sana_bu_kanlar-1142692
http://t24.com.tr/yazi/helal-kan-irkci-dinci-ve-ticari-akillarin-son-icadi/7091

 ***

Trabzon ve Uşak’ta Kürtlere saldıranlar

17 ve 18 yaşındaki iki Kürt kardeş Trabzon’da sahilde gezerken kimliği belirsiz 4 kişinin saldırısına uğradı. “Kürt, terörist” diyerek saldıranlardan kaçmak isterken, belde meydanındaki kahvede bulunan yaklaşık 10 kişinin de saldırısına uğradı.

Uşak’ta ise “Kürdistan” yazılı tişört giyen Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Adil Fert isimli genç, bir grubun saldırısına uğradıktan sonra gözaltına alındı.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/trabzonda_linc_girisimi-1142891
http://www.demokrathaber.net/guncel/kurdistan-yazili-tisort-giyen-gence-irkci-saldiri-h21108.html

*** 

Kıvanç Ağaoğlu (Sevag Şahin’in katili)

24 Nisan 2011 günü zorunlu askerlik görevini yaparken Ermeni asıllı er Sevag Balıkçı’nın ölümüne sebep olan Kıvanç Ağaoğlu, gazeteci Cevat Sinet’e “Ermeni Askere Kazara Cinayet” başlıklı yazısında kullandığı ifadeler nedeniyle dava açtı. Cevat Sinet basına yaptığı açıklamada: “Suçum ne? Suçum cinayet işleyenlere, katil olanlara katil demek. Bunun için 5 yıla kadar yazı yazmamam ve hakaret davasından dolayı para ve hapis cezası isteniyor.”

http://t24.com.tr/haber/er-sevagin-olumune-neden-olan-kivanc-agaoglu-gazeteciye-dava-acti/235078

*** 

Bursa’da Romanlara saldıranlar

Bursa’nın merkez Osmangazi İlçesi Güneştepe Mahallesi’nde bir Roman vatandaşın at pisliği yüzünden tartıştığı komşusunun 16 yaşındaki kızını pompalı tüfekle vurup yaralamasının ardından mahalle sakinleri, Roman ailelerin evlerinin camlarını kırıp at arabalarını yaktı.

http://www.demokrathaber.net/guncel/romanlar-irkciliga-karsi-tepkili-h21031.html
http://www.cnnturk.com/2013/guncel/07/25/bursada.roman.evlerini.yakanlar.gozaltinda/717003.0/
http://www.taraf.com.tr/haber/romanlarla-mahalleli-uzlasti.htm

*** 

Trans Gaye’yi öldürenler

Gaye adlı trans kadın Beyoğlu’ndaki evinde ölü olarak bulundu. Cinayetle ilgili konuşan İstanbul LGBTT’den Ebru Kırancı, nefret suçları yasasının bir an önce çıkması gerektiğini belirtti. Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek, bu senenin başından beri toplam dört trans bireyin öldürüldüğünü, 11 trans bireyin fiziksel saldırıya uğradığını söyledi.

http://t24.com.tr/haber/bir-nefret-cinayeti-daha-trans-kadin-evinde-olduruldu/235530