Eyl 032013
 

ayin-irkcisi-durdeDurDe’nin geleneksel “Ayın Irkçısı” seçimi sürüyor. “Ağustos Ayı Irkçısı“, DurDe katılımcılarının vereceği oylarla seçilecek. Verilen oyların sonuçları 11 Eylül 2013Çarşamba günü açıklanacak.

Siz de oylarınızla “Ayın Irkçısı” seçimine katılarak, ırkçılığı teşhir etmemize destek olun.

DurDe!

Şayet bu sayfadaki form üzerinden oylamaya katılmakta sorun yaşarsanız, aşağıdaki linkten de oy verebilirsiniz:

https://docs.google.com/forms/d/1T4iiO_SeR9BgXUshjPNYoN711_Ai1pi6Lbwx_oQkO3g/viewform

 

» Ağustos Ayı Irkçısı Adayları:

HDK eylemine bıçakla saldıranlar

Halkların Demokratik Kongresi üyesi bir grubun Ankara’da düzenlediği eylem sırasında eylemcilere elindeki bıçakla saldıran bir kişi bir göstericiyi dört yerinden yaraladı. “Ben askerim” diye bağıran saldırgan askeri inzibata teslim edildi. Gösteri Rojava’ya destek için yapılıyordu. Kürt düşmanlığıyla saldıran kişiyi ayın ırkçısı adayları arasına aldık.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/hdknin_basin_aciklamasina_bicakli_saldiri-1146600

***

Feriköy’de Ermeni kadına saldıran(lar)

Geçtiğimiz yılın sonlarında Samatya’da yaşlı Ermeni kadınlara arka arkaya saldırılar düzenlenmişti. Bu saldırılardan birinde Maritsa Küçük hayatını kaybetmişti. Bir zanlı yakalansa da mahkemede olayı hatırlamadığını, kendisinin yapmış olamayacağını söylemişti. Benzer bir saldırı Ağustos ayında Feriköy’de yaşandı.

DurDe Girişimi olarak Samatya olaylarını takip etmiş ve bu saldırıların ırkçı nefret cinayetleri olabileceğini kamuoyuna duyurmuştuk. Bu saldırılar şimdi de Feriköy’de yine yaşlı bir Ermeni kadına aynı biçimde saldırılmasıyla sürüyor.

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=saldiri-bu-kez-ferikoyde&haberid=5562
http://www.taraf.com.tr/haber/irkci-saldiriya-adli-vaka-susu.htm

***

Bursa’da Romanlara saldıran linççi grup

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde, atlarının çevreyi kirlettiği bahanesiyle Roman yurttaşlara saldıran yaklaşık 500 kişilik bir linç grubu Romanların at arabalarını, otomobillerini ateşe verdi, evlerini taş yağmuruna tuttu. 2010 yılında da Manisa, Selendi’de Romanlara saldırılmış, Romanlar ilçeyi topluca terk etmek zorunda kalmıştı.

http://www.bianet.org/bianet/toplum/149277-mevzubahis-romanlarsa

***

Otizmli genci evinden kovanlar

21 yaşındaki otizmli Mustafa Koç, kapılarını sık sık çaldığı gerekçesiyle komşuları tarafından tokatlandı, üzerine su döküldü, tehdit edildi ve itildi. Olayı görüntüleyen ailesi dava açtı. Şikâyetçi aile komşuların “Salyası akıyor, bakınca midem bulanıyor”, “Deliyse eve kapat, bağla” dediklerini ifade etti. Aile dava açmış olsa da kendi mülkleri olan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

http://www.bianet.org/bianet/toplum/149364-otizmli-cocugu-olan-bir-aile-apartmandan-nasil-kovulur

***

Ankara’da translara saldıran Mercedesli linç timi

Ankara, İskitler’de, 18 Ağustos gecesi saldırıya uğrayan bir trans, aniden 25-30 kişilik bir grubun ortaya çıkarak civardaki transların arabalarını parçaladıklarını, sopalar ve ‘sallama’ adı verilen kesici aletlerle saldırdıklarını ve çok sayıda arkadaşını yaraladıklarını anlattı. Bir gözünü kaybetme tehlikesi yaşayan E.G. translara yaşam hakkı tanınmadığını, bu saldırıların organize olduğunu belirtti.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/ankarada_sallamali_mercedesli_trans_linc_timi_mi_var-1148164

***

Mustafa Destici (BBP Genel Başkanı)

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarından men edilmesiyle ilgili açıklama yaparken, “Şike lobisi Ermeni lobisinden daha güçlü çıktı” diyerek içindeki ırkçılığı pervasızca açığa vurdu. Ermeni düşmanlığının ne kadar içselleştirilmiş olduğunu gösteren örneklerden birini sergilemiş oldu.

http://www.focushaber.com/destici-sike-lobisi-ermeni-lobisinden-guclu-cikti-h-355414.html