Ara 102013
 

ayin-irkcisi-durdeDurDe’nin geleneksel “Ayın Irkçısı” seçimi sürüyor. “Kasım Ayı Irkçısı“, DurDe katılımcılarının vereceği oylarla seçilecek. Verilen oyların sonuçları 18 Aralık 2013, Çarşamba günü açıklanacak.

Siz de oylarınızla “Ayın Irkçısı” seçimine katılarak, ırkçılığı teşhir etmemize destek olun.

DurDe!

 

Şayet bu sayfadaki form üzerinden oylamaya katılmakta sorun yaşarsanız, aşağıdaki linkten de oy verebilirsiniz: http://goo.gl/AUUf5f

***

Kasım Ayı Irkçısı adayları:

Devlet Bahçeli (MHP lideri)

Çözüm süreci kapsamında Amed’e (Diyarbakır) Barzani ile birlikte gelen Kürt sanatçı Şivan Perwer’e pek çok eleştiri yapıldı. Bunlar arasında Bahçeli ırkçı söylemiyle öne çıktı. Bahçeli Perwer için “Rezildir, haindir, bölücüdür” cümlelerini kullandı.

http://www.haber3.com/bahceli-sivan-perver-rezildir-haindir-bolucudur-haberi-2318265h.htm

Perwer’in Bahçeli’ye cevabı: http://www.timeturk.com/tr/2013/11/21/perwer-den-basin-aciklamasi.html

***

Kamu Denetçiliği Kurumu

19 Ocak 2007 tarihinde organize bir ırkçı nefret cinayetine kurban edilen Hrant Dink hakkında KDK “Hrant Dink suçlu olduğu için ceza aldı” diyerek ırkçı cinayeti savunmaya devam etti. Dink yazdığı bir yazıdan dolayı ırkçı çevrelerin hedefi olmuş, bilirkişi raporlarına göre isnat edilen suçu işlemediği sabit görülmesine rağmen “Türklüğü aşağılamak”tan ceza almıştı.

http://t24.com.tr/haber/kamu-denetciligi-kurumu-hrant-dink-suclu-oldugu-icin-ceza-aldi/244632

***

Mersin’de Suriyeli sığınmacılara saldıranlar

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan göçmenlere karşı, yerleşimlerin başlamasından bu yana çok sayıda ırkçı saldırı oldu. Bunlardan biri de Mersin’de kasım ayı içerisinde gerçekleşti. Sığınmacıların bir market sahibiyle tartışmasını bahane eden linççi bir grup topluca Suriyelilere saldırdı. Polis Suriyelileri mahalleden tahliye etti.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/mersinde_suriyeli_gerginligi-1162611

***

Yılmaz Özkan (Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı)

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ‘gecekondu dönüşüm’ projesi kapsamında yaklaşık 2500 kişinin yaşadığı Sarıgöl’de (Şen Mahalle) 600 bina boşaltılmış ve yıkılmıştı. Gaziosmanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Yılmaz Özkan “Şimdi öyle bi hava estirilmeye çalışılıyor ki sanki biz yurtdışından işte Ermenilere, işte Yunanlılara, İsraillilere, işte başka milletlere oradan daire satacağız… Buradan daire almak istiyorsa İzmirli vatandaşımız alsın Adıyamanlı alsın, Diyarbakırlı, Rizeli, Trabzonlu alsın… Bizim vatandaşımız gelip alacak” dedi.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/donusumde_son_nokta_irkci_savunma-1162885

***

Midyat Nüfus Müdürlüğü

Mardin’in Midyat ilçesinde yaşayan bir Süryani vatandaş, kızına Süryani bir Aziz’in isminden ilhamla “Şmuni” adını vermek istedi. Kızının nüfus cüzdanını almak için Midyat Nüfus Müdürlüğü’ne giden baba sürpriz bir yanıt aldı. Babanın iddiasına göre, Nüfus Müdürü “İki tane sessiz (ŞM) harf yanyana olmaz” diyerek talebi reddederken babanın yaptığı “Trabzon ismi var o da Türk değil mi?” itirazına “O şehir ismi” karşılığını verdi.

***

Muharrem İnce (CHP Grup Başkanvekili)

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 10 Kasım’da Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle okutulan mevlit sonrası yaptığı açıklamada “Atatürk olmasaydı, adınız Dimitri olurdu, Yorgo olurdu” dedi. Bu sözlerin üzerine Rum toplumu, İnce’yi kınayan bir açıklama yayımlamıştı.

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=chpli-milletvekilinden-yorgo-ozru&haberid=6171

Not:

Öte yandan CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir “İncinen her bir vatandaşımızdan özür diliyorum” açıklamasında bulunarak örnek bir davranış sergiledi.