Ara 312013
 

dogan-tarkan-durdeDevrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Genel Başkanı Doğan Tarkan kalbine yenik düştü. Ailesine, DSİP’e, tüm sevdiklerine başsağlığı diliyor, derin üzüntülerimizi iletiyoruz.

DurDe aktivistleri, gönüllüleri ve dostları Doğan Tarkan’ı sayısız insan hakları mücadelesinde yanıbaşlarında buldukları için yakından tanırlar.

Doğan Tarkan faili meçhullerde evlatları öldürülen Cumartesi Anneleri’nin yanındadır; Ceylan Önkol’u askerler öldürdüğünde düzenlenen yürüyüşlerin en ön sırasındadır; Kürt halkına yapılan zulümlere bir an bile sessiz kalmayıp cephe açanların arasındadır; darbelere karşı mücadelelerin örgütleyicilerindendir. Kürt lider Öcalan yakalandığında, hemen herkes savrulup Öcalan’ı eleştirirken o, daha dava bile açılmadan, “İdama Hayır!” perspektifini önüne koyar.

Kendisine sol süsü veren ırkçı hareketler 24 Nisan Ermeni Soykırımı anmalarını basmaya gelirken, o, elinde soykırımın son kurbanı genç Sevag Balıkçı’nın fotoğrafıyla anma alanında herkesten önce yer alır. Rakel Dink ve Ani Balıkçı’yla birlikte, hem soykırım kurbanlarını hem Hrant’ı, hem Sevag’ı anarken yüzündeki derin üzüntü açıkça okunur.

Hrant öldürüldüğünde, daha ilk günden cenaze töreninin ayrıntıları için organizasyonlara katılır. Tüm dava süreci boyunca, mahkeme önlerinde “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant” sloganını atar. Orhan Pamuk gibi aydınları linç etmeye gelen Kerinçsizgillere yumruk sallayandır. Başörtülülerin mücadelesinde daima ön saflarda yer alır.

***

Biz onu bütün demokrasi ve insan hakları mücadelelerinde, o zayıflayan kalbiyle hep yanıbaşımızda bulduk. Mücadelesinden çok şey öğrendik. Daha yapacak çok işi, ırkçılık karşıtı mücadeleye katacak çok emeği vardı.

Ön açıcı, yol gösteren fikirleri ve örnek mücadelesiyle mücadelemizde yaşayacak.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe
DurDe Girişimi
31 Aralık 2013