Oca 102014
 

ayin-irkcisi-durdeDurDe’nin geleneksel “Ayın Irkçısı” seçimi sürüyor. “Aralık Ayı Irkçısı“, DurDe katılımcılarının vereceği oylarla seçilecek. Verilen oyların sonuçları 15 Ocak 2014Çarşamba günü açıklanacak.

Siz de oylarınızla “Ayın Irkçısı” seçimine katılarak, ırkçılığı teşhir etmemize destek olun.

DurDe!

Şayet bu sayfadaki form üzerinden oylamaya katılmakta sorun yaşarsanız, aşağıdaki linkten de oy verebilirsiniz: http://goo.gl/HWlrr8

Aralık Ayı Irkçısı Adayları:

Ümit Çınarlı (Hakem)

Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı çalışan hakem Ümit Çınarlı twitter hesabından paylaştığı tweetlerde Uludere/Roboski katliamında hayatını kaybeden Kürtlere yönelik ırkçı ifadelerde bulundu. “Ölen katırlar sizden daha değerliydi, onlara üzülün bence” diyen TFF Hakemi Ümit Çınarlı konu hakkında bir açıklama yaptı: “Ben hayvan haklarını savundum. Ben hiçbir etnik unsuru kastetmedim. TSK’nın yaptığı bir eylemi savundum” dedi.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/skandal_tweetin_sahibi_hakemden_ilginc_savunma-1168388

http://bianet.org/bianet/spor/152466-hakem-cinarli-ya-halki-asagilamaktan-suc-duyurusu

***

Anadolu Gençlik Derneği

Saadet Partisi’nin gençlik örgütü olarak bilinen dernek Hristiyanların kutsal günü olan Noel’i karalamak için çeşitli afişler tasarlayıp sokaklara astı. Hristiyan fobisinin yükseltildiği bu afişlerden birinde Müslüman görünümlü bir adam Noel Baba’yı yumrukluyordu. Grup Beyazıt Meydanı’nda yaptığı eylemde de Hristiyan karşıtı söylemlerde bulunup şişme bir Noel Baba oyuncağını patlattı.

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=noel-baba-beyazit-meydaninda-yumruklanacak&haberid=6357

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=vartan-estukyan-yazdi-insan-gercekten-hayret-ediyor&haberid=6358

***

Kürt gazetecileri mermiyle tehdit edenler

Yüksekova Kent merkezinde, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Şimşekler İşhanı’nın en üst katında bulunan Yüksekova Haber Gazetesi’nin büro girişindeki merdivenlere iki adet av tüfeği mermisi bırakıldı. Haber sitesi çalışanları daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını söyleyip suç duyurusunda bulundular.

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=kurt-gazetecilere-mermili-tehdit&haberid=6319

***

Bolu ve Afyon’da Kürt öğrencilere saldıran ülkücüler

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrencilere yönelik iki gündür devam eden silahlı tehdit olayının ardından, Rıdvan İşler isimli öğrenci üniversite kampüsünden ayrılmak üzere bindiği otobüste ülkücü olarak belirtilen bir grubun bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırının ardından otobüsten atılan İşler arkadaşları tarafından Köroğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ülkücüler benzer saldırıları Afyon’da da sürdürdü.

http://htl.li/s8XpS

http://www.genisufuk.com/k1-gundem/h1017-minibuste-kurtce-konusunca-dayak-yedi.html

***

Gülseren Topuz (AK Parti eski milletvekili)

Ak Partili eski İstanbul Milletvekili Topuz’un CHP ‘nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ü hedef göstererek yaptığı paylaşımlar, ‘nefret söylemi’ içerdiği gerekçesiyle twitter kullanıcıları tarafından büyük tepki gördü.

Topuz, twitter hesabında Mustafa Sarıgül’ün gayrimüslimlerle yaptığı bir toplantı fotoğrafını paylaşıp, altına da “Kim kendini bir kavme benzetirse o da onlardandır. (Ebu Davud)” yazdı. Altına da “Müslümanız Elhamdülillah” ibaresini “#SarigülünGerçekYüzü” hashtagini ekledi

http://www.radikal.com.tr/politika/akpli_eski_vekilin_nefret_soylemi_iceren_tweetine_tepki-1169155