Nis 172014
 

ihd-durdeErmeni Soykırımı’nın 100. yıl dönümüne bir sene kala, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimi ile İnsan Hakları Derneği, ortak bir açıklamayla 24 Nisan’da soykırımın anılacağı etkinliklere çağrı yaptı.

Açıklama şöyle:

İHD VE DURDE OLARAK 24 NİSAN 2014’TE İSTANBUL’DA ERMENİ SOYKIRIMINI ANMA ETKİNLİĞİNE ÇAĞRIMIZDIR

Bizler, 2005’ten bu yana kapalı alanlarda, 2010’dan bu yana da kamuya açık alanda 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nı anma etkinlikleri düzenlemekteyiz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon ile Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi bugüne kadar her yıl iki ayrı yerde anma düzenlemiş, her iki çevre de birbirinin anma etkinliklerine katılmakla birlikte, anmayı bütün güne yaymak açısından da farklı yerlerde anmalara devam etmiştir.

Ermeni Soykırımı’nın 100. yılına yaklaştığımız 2014 yılında Soykırım anmasını 24 Nisan’da, İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi ile DurDe Girişimi olarak ortak bir çağrıda bulunmayı, Soykırım inkârına son vermek ve Soykırımın devlet ve toplum katında tanınması çalışmalarına ivme katmak açısından ileri bir adım olarak görmekteyiz.

24 Nisan 1915’te başlayan İstanbullu Ermeni toplumunun önde gelen kişilerinin tutuklanma süreci nedeniyle 24 Nisan, Ermeni Soykırımını temsil ediyor ve tüm dünyada Ermeni Soykırımı’nı anma günü olarak kabul ediliyor. Bizler, 1915-1916 yıllarında aynı süreçte, aynı coğrafyada yaşanan Seyfo, yani Süryani Soykırımı ve Anadolulu Rumlara yönelik Soykırımın kurbanlarını da hep birlikte anmak üzere, Soykırım inkârına karşı tüm kuruluş ve kişileri 24 Nisan 2014, Perşembe günü bizlere katılmaya davet ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
IRKÇILIĞA VE MİLLİYETÇİLİĞE DURDE GİRİŞİMİ