Eyl 172014
 

suriyeli-mülteciler-durde

Yaz aylarında Suriyeli sığınmacılar birçok yerde saldırıya uğrarken, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu mültecilerle dayanışmak için bir kampanya başlattı.

İlk olarak 9 Ağustos’ta İstanbul’da oldukça coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bu eylem, Türkiye’de sığınmacılarla dayanışmak için son dönemde çıkan en etkili ses oldu.

Hemen ardından DurDe’nin Mülteciler Çalışma Grubu kuruldu. Birçok aktivist her hafta bir araya gelerek, özel olarak Suriyelilerle, genel olarak mültecilerle dayanışmak için neler yapabileceğini tartışıyor.

11 Eylül’de ise yine İstanbul’da geniş katılımlı bir aktivistler toplantısı gerçekleştirildi. Çeşitli sivil toplum örgütlerinden, barış gruplarından ve bağımsız aktivistlerden oluşan 40’a yakın kişiyi bir araya getiren toplantıda, önümüzdeki dönemde yapılmak üzere birçok iş planlandı.

DurDe aktivistleri iki haftadır İstiklal Caddesi’nde stand açarak Suriyeli sığınmacılara yönelik saldırılara karşı mücadeleye çağıran bildiriler dağıtıyor. Bu faaliyet sayesinde DurDe’nin mülteciler faaliyetine katılmak istediğini belirten çok sayıda yeni aktivist ile tanışma fırsatı elde edildi.

27 Eylül’de ise İstanbul ve İzmir’de sokağa çıkacağız. İstanbul’daki eylem saat 18.00’de, İstiklal Caddesi, Tünel Meydanı’ndan başlayacak. DurDe olarak hem Suriyeli mültecilere yönelik saldırıları durdurmak hem de hükümete Suriyelilerin koşullarının iyileştirilmesi için baskı yapmak üzere daha büyük kalabalıklarla sokağa çıkacağız.

DurDe’nin bu faaliyetleri ilgi duyan herkese açık. Faaliyetlere katılmak isteyen arkadaşlar bize durde@durde.org adresinden ulaşabilir.

aktivistlertoplantisistand1

9agustos1

9agustos2