Ara 192014
 

Bogazici-universitesi-mülteci-haklari-durdeİnsan Hakları Haftası kapsamında, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu aktivistleri Hasret Saygı ve Hüseyin Öntaş, 18 Aralık günü Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmetler Kulübü’nün (BUSOS) daveti ile Boğaziçi Üniversitesi’nde “Hak Mücadelesinde ve Sosyal Yaşamda Mülteciler” başlıklı bir panelde konuşmacı oldular.

Panelde sözü ilk alan mülteci hukuku araştırmacısı ve hukukçu Hüseyin Öntaş mülteci meselesinin bir insani mesele olduğunu ama egemen kültürel anlayışın ırkçı bir tutum beslediğini belirtti. Mülteci meselesini dünyanın insancıllaştırılması amacına uygun olarak ele almak ise farklı mülteci grupları arasında ayrım yapmaksızın, onlarla acılarının üstesinden gelmelerini sağlamaya yönelik bir dayanışma kültürünü geliştirmekle mümkün olabileceğini ifade etti. 

Panelin ikinci kısmında Suriyeli ve Filistinli mülteci çocuklara gönüllü eğitmenlik yapan DurDe aktivisti Hasret Saygı konuştu. Konuşmasında, İstanbul’da mülteci çocuklara yönelik açılan Suriye okullarında ve Suriyeli mülteci çocukların devam etmekte olduğu devlet okullarında yaptığı gözlemlerden bahsetti. Ayrıca, mevcut eğitim sisteminin bu konudaki eksikliklerine de değindi. Mültecilerin yaşadıkları dil ve kimlik sorununa da işaret eden Saygı, mültecilerin mağdur kimliklerinin ötesine geçerek onların sahip olduğu diğer kimlikleri anlamaya ve yeniden bir hayat inşa edebilmeleri için desteğe davet etti.