Ara 092014
 

egam-paris-durdeAvrupa Irkçılık Karşıtı Taban Örgütleri Hareketi (EGAM), 4-7 Aralık tarihleri arasında Paris’te Yıllık Genel Üye Toplantısı’nı gerçekleştirdi. EGAM’ın Avrupa’nın 30 ülkesinde 40’a yakın üyesi bulunuyor. DurDe, EGAM’ın Türkiye temsilcisi konumunda.

Paris’teki toplantıda ırkçılıkla ilgili çeşitli konuların yanı sıra, Romanlara yönelik ayrımcılık, Antisemitizm, İslamofobi, eski Yugoslavya topraklarında gerçekleştirilen pogrom ve soykırımlar, 24 Nisan’da 100’üncü yılına girilecek olan Ermeni Soykırımı, Ruanda’da 1994 yılında Tutsilere karşı gerçekleştirilen soykırım, mültecilere yönelik ayrımcılık, sosyal medyada ırkçılık gibi konular da ele alındı.

Toplantıya katılan DurDe Platformu aktivistleri, Avrupa’da faaliyet yürüten EGAM üyesi diğer sivil toplum kuruluşlarıyla görüş alışverişinde buluma fırsatı yakaladı ve işbirliği olanaklarını tartıştı.

2015’te 100’üncü yılına girecek olan Ermeni Soykırımı’nı anma etkinlikleri de toplantının başlıca konularından biriydi. DurDe aktivistleri soykırım anmaları konusunda Türkiye’de yapılan hazırlıklar hakkında Avrupalı aktivistleri bilgilendirdi.

DurDe aktivistleri, toplantı vesilesiyle Paris’te yaşayan Ermeni Diyaspora temsilcileriyle görüşme fırsatı da buldu. Yapılan görüşmeler neticesinde, DurDe Platformu 21 Ocak’ta Avrupa Parlamentosu’nda ve 23 Ocak’ta Paris’te gerçekleşecek olan Hrant Dink’i anma etkinliklerine davet edildi.