Ara 292014
 

medyada-romanlara-yonelik-ayrimcilik-durdeDurde Platformu ve Sıfır Ayrımcılık Derneği, Romanların tepkisini çeken Roman Havası dizisi ve medyada Roman ayrımcılığı üzerine bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.
Toplantıya, İzmir Tire Romanlar Derneği, Eğitim Geliştirme ve Küresel Ayrımcılıkla Mücadele Derneği, Edirne Roman Dernekleri Federasyonu gibi birçok Roman sivil toplum temsilcisi de katıldı.
Toplantıda, Show TV’de yayınlanan ve ilk bölümünden itibaren Romanlara karşı ayrımcı dili ve önyargıları pekiştiren Roman Havası dizisine yönelik tepkiler öne çıktı.
Dizi, Türkiye çapında büyük tepkilere ve protesto eylemlerine neden oluyor. DurDe Platformu ve Sıfır Ayrımcılık Derneği, diziyi protesto eden bir basın bildirisi yayınlamış; İstanbul, Kuştepeli Romanlar Taksim’deki Show TV ofisinin önüne gelerek siyah çelenk bırakmış, Roman Hakları Forumu’na (ROMFO) bağlı Ankara merkezli Roman Hakları Derneği de dizi hakkında suç duyurusunda bulunarak, olayı yargıya taşımıştı.
İzmir Tire Romanlar Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Karabacak, “dizi ve filmlerde Romanların hep aynı kurgu üzerinden anlatılmasının 30 yıldır süregelen bir durum” olduğunu belirtti. Karabacak, sözlerini “Türkiye’de hangi Roman mahallesine girerseniz girin ilk göze çarpacak şey kavga, gürültü veya vur patlasın çal oynasın değil, yoksulluk fakirliktir” diye sürdürdü.
Eğitim Geliştirme ve Küresel Ayrımcılıkla Mücadele Derneği Temsilcisi Bahattin Turnalı, Roman Havası dizisine çok sayıda Roman sivil toplum kuruluşunun tepki verdiğini belirtti. Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdem Güyümgüler ise, Roman Havası dizisinin Roman kültürüyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını belirterek, dizide Romanların ötekileştirildiğini ifade etti.
Kentsel dönüşüm tehdidi altında yıkılmak istenen Sarıgöl mahallesinden gelen Roman aktivist Şadi Çatı da, dizinin insan onurunu zedelediğini belirterek “Bu sanatçıların fakir insanlar üzerinden para kazanmak istemeleri doğru değil” dedi.
Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus da, bugüne kadar Romanları ötekileştiren dizilere karşı daha önce Roman toplumundan tepki gelmediğini dile getirerek, Romanların sivil toplum alanında örgütlenmesinin artmasıyla birlikte, tepkilerin gelmeye başladığını kaydetti. Arus, “Şu anda 310 Roman Derneği ve 11 Federasyon var, hemen hemen hepsi ortak bir şekilde medyadaki ayrımcı söylemlere dizi üzerinden karşı çıkmaya başladı” dedi. Arus, Roman Havası dizisine birçok Roman derneğinin tepki göstermesinin önemli olduğunu kaydetti. Dizinin senaristinin değişmesinin bir şey ifade etmeyeceğini, zihniyet değişmediği sürece önyargıların devam edeceğini ifade etti.
Arus, ayrıca Romanlara karşı ayrımcılığın sadece Roman Havası gibi dizilerde olmadığını genel olarak meydanın da Romanlara karşı var olan önyargıları besleyen ve ötekileştiren bir dil kullandığını belirtti.
Toplantıda DurDe Platformu adına konuşan Levent Şensever, Romanlara yönelik ayrımcılığa karşı, insan hakları alanından faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının Roman sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinin öneminin altını çizerek, DurDe Platformu olarak bu işbirliğini önemsediklerini belirtti. Medyanın ayrımcılıkla mücadele konusunda sosyal sorumluluklarını hatırlatan Şensever, ayrımcılık karşısında kamu kurumlarının sessiz kalmasını da eleştirdi.