Oca 122015
 

durde-kadikoy-babil-kargartDurDe Platformu’nun düzenlediği ve “Bir bavula belleğinizin, anılarınızın, kısacası hayatınızın ne kadarını sığdırabilirsiniz?” sorusu ile çağrısı yapılan “20 Dolar, 20 Kilo” etkinliği, 11 Ocak günü Kadıköy KargArt’ta gerçekleştirildi. Babil Derneği ve KargArt ortaklığında gerçekleştirilen etkinlikte Babil Derneği’nden Salih Erturan ve Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ceren Sözeri konuşmacıydı.

Salih Erturan, 1964 yılında yanlarına sadece 20 dolar karşılığı para ve 20 kilo kadar eşya almalarına izin verilerek ülke dışına sürülen Rumların, bu muameleye maruz kalmalarına neden olan tarihi arka planı anlattıktan sonra, Babil Derneği olarak gerçekleştirdikleri “20 dolar 20 kilo” yüzleşme sergisinin organizasyonu sırasında topladıkları mağdurların hikâyelerini paylaştı.

Aynı projenin arşiv çalışmasını gerçekleştiren Doç. Dr. Ceren Sözeri ise, 1964’te Türkiye’nin en önemli günlük gazetelerinde Kıbrıs olaylarının nasıl verildiğini, Türkiyeli Rumlara yönelik ırkçı ve ayrımcı söylemleri, gazetelerin bu sürgünde oynadıkları rolü katılımcılarla paylaştı.

KargArt 2015 yılında toplantı mekânını 1915 Ermeni soykırımının yüzüncü yılı olması dolayısıyla yüzleşme etkinliklerine ayırmıştır.

DurDe Kadıköy grubu etkinlikleri hakkında bilgi almak için tıklayın