Oca 092015
 

Charlie-Hebdo-anma-istanbulParis’te gerçekleşen ve Charlie Hebdo dergisini hedef alan kanlı terör saldırısını kınamak ve dayanışma amacıyla, Türkiye’de yaşayan Fransız vatandaşları ve sivil toplum kuruluşları, Cumartesi günü İstanbul’da bir anma etkinliği düzenliyor.
Organizatörler, DurDe Platformu’nun da desteklediği anma etkinliğine, Türkiyeli tüm vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı için çağrıda bulundu.

Tarih: 10 Ocak, Cumartesi
Saat: 15.00
Yer: İstanbul Fransa Başkonsolosluğu önü

***

Türkçe ve Fransızca yapılan çağrı metni şöyle:

Fransa korkunç bir saldırının kurbanı oldu
Charlie Hebdo dergisine yapılan bu adi ve cani saldırının amacı, kin ve korku yayarak, kamusal yaşamın mayası olan ifade özgürlüğünü yok etmek ve basını susturmaktır.
Saldırı, Fransa ve ifade özgürlüğünün ötesinde, demokrasiyi de hedef almıştır.
Barbar fanatizm ve gericilik İslam dinini rehin alarak, onun adına öldürüyor, yıkıyor, kırıp geçiyor ve Avrupa çapında yükselen Antisemitizmi, İslamofobiyi, içine kapalı cemaatçiliği besliyor.
Paris’te gerçekleştirilen katliam, Suriye ve Irak’ta yüz binlerce masum insana yapılan cinayetler gibi aynı kanlı çılgınlığın eseridir. Demokrasilerin buna karşı panzehiri, özgür kadınların, erkeklerin bıkmadan, yorulmadan demokratik değerlere bağlılığını haykırması ve demokrasinin yüzyıllardır süren zorlu bir mücadele sonucu kazanıldığını hatırlatmasıdır.
Biz Türkiye’de yaşayan Fransızlar olarak, Charlie Hebdo dergisine yapılan elim saldırı ve katliamı kınıyoruz. Tüm kurbanlar ile dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyor, kurbanların ailelerine başsağlığı diliyoruz.
Türkiye’de yaşayan Fransızlar olarak, tüm Türkiye’de yurttaşların ve sivil toplum kuruluşlarının, taraf gözetmeden, kayıtsız ve şartsız, Cumartesi günü düzenlediğimiz anma etkinliğine katılımı ve desteği için çağrıda bulunuyoruz.
Ayrımcılık ve ırkçılığa karşı, barış ve uyum içinde bir arada yaşam arzumuzu yinelemek için birlikte olalım!
 
Tarih: 10 Ocak Cumartesi  
Saat: 15.00
Yer: İstanbul Fransa Başkonsolosluğu önünde
 
Çağrıcı kurumlar ve kişiler:
Marie-Rose KORO – Yurtdışı Fransız Meclis Vekili 
Florence OGUTGEN – Yurtdışı Fransız Meclis Vekili
Bernard BURGARELLA – Yurtdışı Fransız Meclis Vekili
 
Trait d’Union – Association des Franco-Turcs (Fransız-Türk Vatandaşlar Derneği)
La Passerelle – Association des familles franco-Turques (Fransız-Türk aileler Derneği)
La Chambre de Commerce Française en Turquie – (Türk Fransız Ticaret Derneği)
Adfe- Association Démocratique des Français à l’Etranger- (Yurtdışı Fransızlar Demokratik Derneği)
Ufe – Union des Français à l’Etranger (Yurtdışı Fransızlar Birliği)
 
 
Not: Etkinliğimiz, kurbanlara saygımızı ifade edecek şekilde sessiz ve slogansız olacaktır. Örgüt pankart ve dövizlerinin getirilmemesini önemle rica ediyoruz
 
*** 
La France a été la victime d’un attentat terrible
Mais, au-delà de la France, de la liberté d’expression ce sont nos modèles de démocraties qui sont atteints par l’abominable massacre au siège de Charlie Hebdo.
Les fanatismes et obscurantismes les plus barbares ont pris en otage l’une de nos grandes religions pour tuer, violer, décimer et détruire en son nom.
Les assassinats à Paris, les meurtres en Syrie et en Irak, les viols et les massacres de centaines de milliers d’innocents relèvent de la même folie face à laquelle nos démocraties n’ont d’antidote que les voix des citoyens, des hommes et des femmes libres, qui inlassablement crient leur attachement à cette démocratie si chèrement conquise au fil des siècles.
Nous, Français de Turquie, voulons manifester notre solidarité avec toutes les victimes et condamner fermement l’abjecte folie meurtrière qui vient de frapper la France.
Nous vous invitons à un
 
Rassemblement Républicain 
Devant le Consulat Général de France à Istanbul 
Istiklal Caddesi
Samedi 10 janvier à 15 heures
 
 
Marie-Rose KORO Conseillère Consulaire
Florence OGUTGEN Conseillère Consulaire
Bernard BURGARELLA Conseiller Consulaire
 
Trait d’Union (Association des franco-turcs)
La Passerelle (Association des familles franco-turques)
La Chambre de Commerce Française en Turquie
Adfe (Association Démocratique des Français à l’Etranger)
Ufe (Union des Français à l’Etranger)