Şub 132015
 

Yetvart-danzigyan-durde-platformuDurDe Platformu Kadıköy’de Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı dolayısıyla söyleşi düzenledi.

“1915-2015 Ermeni Soykırımı: 100 Yıllık Yüzleşme” başlığıyla yapılan söyleşiye konuşmacı olarak Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan’ın yanı sıra şüpheli bir şekilde öldürülen Ermeni asker Sevag Balıkçı’nın annesi Ani ve babası Garabed Balıkçı da katıldı.

‘Soykırım bir başka boyutta sürüyor’

Danzikyan söyleşide yaptığı konuşmada, Ermeni soykırımının, planlanmış, neden-sonuç ilişkisi içerisinde, nüfus planlanması göz önünde bulundurularak, İttihat ve Terakki’nin yaptığı bir katliam olduğunu söyledi. “Cumhuriyet tarihi de bunu sahiplendi” diyen Danzikyan, katliamın öncülerinin kaçmalarına rağmen katliamların devam ettiğini belirtti. Danzikyan, “Şefler kaçtı ama devamındaki CHP bu katliamı sürdürdü” dedi.

Üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen soykırımı inkar etmiş, bununla yetinmeyip Ermenileri suçlusu haline getirmiş bir devletle karşı karşıya olduklarını hatırlatan Danzikyan, aynı sürecin AKP hükümetiyle başka bir boyutta devam ettiğini dile getirdi.

Danzikyan sözlerini şöyle sürdürdü: “2008′den sonra bir hareketlenme oluştu. Vakıflar yasası çıktı. 23 Nisan 2014′te Başbakan Tayip Erdoğan bir taziye mesajı yayınladı. Elbette başsağlığı her zaman kabul edilir, ama bu mesajla yeni dönem üzerinde bir fikrimiz oluştu. Hükümet bir ‘lütuf’ sunuyordu. Bu mesaja baktığımızda sanki Ermeniler kendi kendilerine öldürülmüş gibi bir izlenim vardı. Problemi Başbakan’a ilettik ancak hükümet mesajın anlaşılmadığı belirtti. Hükümetin daha sonraki söylemleri ‘diaspora işi bozuyor’ şeklinde oldu. Bu aslında hükümetin yeni dönem profilini yansıtıyor. Yani bir iyilikle Ermeni toplumunu sıkıştırmak için yapılıyor.”

100′üncü yıl dolayısıyla Ermenilerin yeni baskı politikalarına maruz kaldığını ifade eden Danzikyan, Türk Tarih Kurumu’nun çarpıtmalarını, siyasi iktidarın “18 Mart ve Sarıkamış” üzerinden yaptığı manipülasyonları hatırlattı. Hükümetin bu yıl 24 Nisan’da Çanakkale 100. yıl töreni düzenleyeceğine dikkat çeken Danzikyan, devletin bu suistimalleri hep yaptığına işaret etti, “Biz bu kadarını tahmin etmedik” diye konuştu.

‘Türkiye’deki Ermeniler baskı altında’

Agos Genel Yayın Yönetmeni Danzikyan şöyle devam etti: “Bununla yetinmeyip Ermenistan Başbakan’ı davet edildi. Paralel yapı, lobilerle suistimal edildi. Ermeniler üzerinde psikolojik baskı oluşturan, Hrant’a hayatı dar eden Talat Paşa Komitesi başındaki Doğu Perinçek’in İsviçre’deki davası gündeme getirildi. Elastik ve pragmatist AKP, kendileri öldürmemiş gibi taziye mesajı yayınlıyor. 24 Nisan’a doğru okşayıcı bir adım daha gelebilir, ama bunlar göz boyama politikalarının bir parçası. 1915′i gerçekleştirenler Hrant’ı katleden zihniyettir ve bunlar hala devam ediyor. Şuan Türkiye’deki Ermeniler, konuşamaz bir halde, 100′üncü yıl için bile ağzını açtığında 40 kez düşünmek zorunda.”

 

» Kaynak: http://www.etha.com.tr/Haber/2015/02/13/politika/danzikyan-1915-faili-hranti-oldurdu/