Sonbahar 2014

 
logo

Anma Toplantısı: Hrant Dink’i Ölümünün Sekizinci Yılında Anıyoruz

8 yıl oldu… Hrant Dink, tam sekiz yıl önce bizden koparıldı. Adalet arayışı ise hala sürüyor. Bu siyasi cinayetin satrancındaki tüm hamleleri görebiliyoruz artık. Bir el ısrarla asıl sorumlular “yargılanmasın” diyor. Devlet kendi adamlarını hakim önüne çıkarmamak için elinden geleni yapıyor. Ancak ne kadar direnirlerse dirensinler, bizler, geride kalanlar, adalet yerini bulmadığı sürece “Hrant için, […].

Devamı…
DurDe Ocak Ayı Etkinlikleri Takvimi

DurDe Platformu’nun ve kardeş kurumların etkinliklerini yeni açtığımız Etkinlik Takvimi uygulamasından güncel olarak takip edebilirsiniz. Etkinlik Takviminde bu ay DurDe Platformu’nun haftalık düzenli toplantılarının yanı sıra, Hrant Dink Anması, Holokost Anması ve eğitim çalışmalarına ilişkin etkinlik duyurularını da görebilirsiniz. […].

Devamı…
Medyada Romanlara yönelik ayrımcılık üzerine sohbet toplantısı düzenledik

Durde Platformu ve Sıfır Ayrımcılık Derneği, Romanların tepkisini çeken Roman Havası dizisi ve medyada Roman ayrımcılığı üzerine bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, İzmir Tire Romanlar Derneği, Eğitim Geliştirme ve Küresel Ayrımcılıkla Mücadele Derneği, Edirne Roman Dernekleri Federasyonu gibi birçok Roman sivil toplum temsilcisi de katıldı. Toplantıda, Show TV’de yayınlanan ve ilk bölümünden itibaren Romanlara karşı […].

Devamı…
DurDe Platformu Kadıköy aktivist grubu kuruluyor

DurDe Platformu’nun Kadıköy ve çevresinde yaşayan aktivistleri, Kadıköy’de yerel DurDe faaliyetleri için yeni bir grup kuruyor. DurDe’nin mülteci hakları, Romanlara yönelik ayrımcılıkla mücadele, Ermeni Soykırımı’nın tanınması, İslamofobi, Anti-Semitizm, ırkçılık ve nefret suçlarıyla mücadele gibi farklı alanlardaki çalışmalarını Kadıköy yerelinde gerçekleştirmeyi amaçlayan grup, konuya ilgi duyan aktivistlerle bir araya gelmeyi amaçlıyor. Kamuoyuna açık ilk etkinliğini 11 […].

Devamı…
Boğaziçi Üniversitesi’nde mülteci hakları toplantısı gerçekleştirildi

İnsan Hakları Haftası kapsamında, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu aktivistleri Hasret Saygı ve Hüseyin Öntaş, 18 Aralık günü Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmetler Kulübü’nün (BUSOS) daveti ile Boğaziçi Üniversitesi’nde “Hak Mücadelesinde ve Sosyal Yaşamda Mülteciler” başlıklı bir panelde konuşmacı oldular. Panelde sözü ilk alan mülteci hukuku araştırmacısı ve hukukçu Hüseyin Öntaş mülteci meselesinin bir insani mesele […].

Devamı…
DurDe ABD’deki ırkçı saldırıları protesto etti!

DurDe Platformu aktivistleri, ırkçılık karşıtı aktivistler tarafından “Öfke Günü” ilan edilen 13 Aralık ‘ta ABD’nin New York kentinde ırkçılığa karşı gerçekleştirilecek yürüyüşe desteğini ifade etmek için toplandı. 12 Aralık Cuma günü yoğun yağmura rağmen Galatasaray Meydanı’nda toplanan Platform aktivistleri, 9 Ağustos’ta Michael Brown adlı siyah ABD vatandaşın bir polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ve izleyen günlerde […].

Devamı…
Basın Açıklaması: “Roman Havası” dizisi yayından kaldırılsın, Romanlardan özür dilensin!

Geçtiğimiz günlerde Show TV’de gösterime giren “Roman Havası” adlı dizi Türkiye’de yaşayan Roman vatandaşları derin bir üzüntüye boğmuştur. Bu dizi Türkiye’de medyanın Romanlara karşı ayrımcı yaklaşımının son örneğidir. Romanların yaşamlarını derinden etkileyen sorunlar söz konusu olduğunda sessiz kalmayı tercih eden ana akım Türkiye medyası, reyting uğruna Romanların yaşamlarını gerçeklerle hiçbir bağlantısı olmayan basmakalıp yargılar üzerinden […].

Devamı…
EGAM’ın Yıllık Üye Toplantısı’na katıldık

Avrupa Irkçılık Karşıtı Taban Örgütleri Hareketi (EGAM), 4-7 Aralık tarihleri arasında Paris’te Yıllık Genel Üye Toplantısı’nı gerçekleştirdi. EGAM’ın Avrupa’nın 30 ülkesinde 40’a yakın üyesi bulunuyor. DurDe, EGAM’ın Türkiye temsilcisi konumunda. Paris’teki toplantıda ırkçılıkla ilgili çeşitli konuların yanı sıra, Romanlara yönelik ayrımcılık, Antisemitizm, İslamofobi, eski Yugoslavya topraklarında gerçekleştirilen pogrom ve soykırımlar, 24 Nisan’da 100’üncü yılına girilecek […].

Devamı…
Romanlara yönelik ayrımcılıkla mücadele

Gonca Şahin:  Romanlar Türkiye’de toplumsal piramidin en altında yaşayan, en yoksul ve en çok dışlanan gruplarından biri olmasına rağmen Türkiye’nin demokratik kamuoyunun çoğunlukla yaşanan mağduriyetlere ilgisiz, kayıtsız ve sessiz kaldığı toplumsal gruplardan biri. Roman meselesi, artan bir şekilde Durde’nin son yıllarda kendine dert edindiği konulardan biri haline gelmiştir. Kurumsal bir özeleştiri yapmak gerekirse Durde’nin bu […].

Devamı…
DurDe Aktivistler Forumu toplandı

2007 yılından bu yana faaliyette olan DurDe Platformu, son aylarda yeniden yapılanma sürecine girdi. Kampanyalar ve mobilizasyonu öne çıkaran; aktivistlerin merkezinde yer aldığı yeni yapılanma, DurDe’yi daha etkili bir platform haline getirmeyi amaçlıyor. DurDe Aktivist Forumu’nda, platformun bu yeni yapısı hakkında kısa bilgi verildikten sonra, önümüzdeki dönem DurDe faaliyetleri ve kampanyaların örgütlenmesi konusunda aktivistlerle birlikte […].

Devamı…
“Türkiye’de mülteci olmak ve ırkçılık” paneli düzenledik

Mülteciler savaş mağduru siyasallaştırılmış bir nesne midir, yoksa savaşın karşısında yaşam talebini bizlere dayatan direnişçiler midir? Türkiye’deki mülteciler ile dayanışma ve iletişim kanalları nasıl oluşturulabilir Mültecilere karşı Türkiye’de gelişen ırkçı ve ayrımcı söylem-pratikle nasıl mücadele edilebilir?   Konuşmacılar: Hüseyin Öntaş (Mülteci hukuku araştırmacısı & hukukçu) Mazen Rabia (Suriyeli-Filistinli sığınmacı & eğitmen) Şenay Özden (Araştırmacı)   […].

Devamı…
DurDe antisemit saldırıları protesto etti

DurDe Platformu aktivistleri son aylarda İsrail devletinin saldırganlığı bahane edilerek, Türkiyeli Yahudilere yönelik sistematik bir şekilde yaygınlaştırılan ırkçı nefret propagandası ve saldırıları protesto etti. Galatasaray Meydanı’ndan toplanan Platform aktivistleri, 7 ve 9 Kasım’da İstanbul, Şişhane’deki Neve Şalom sinagoguna yönelik gerçekleştirilen saldırıları, bir basın açıklaması ile protesto etti. Hatırlanacağı gibi, 15 Kasım 2003 yılında Neve Şalom […].

Devamı…
HDP’nin yanındayız

DurDe aktivistleri, son dönemdeki ırkçı saldırılara karşı HDP İstanbul İl Örgütü’ne destek ve dayanışma ziyaretinde bulundu. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da HDP PM üyesi Ahmet Karataş’a ve İstanbul’da Eyüp’te HDP bürosuna yönelik saldırıların ardından, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De platformu aktivistleri bugün İstanbul’da HDP örgütüne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan’la görüşen […].

Devamı…
Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri düzenledik

Romanlar tüm Avrupa ülkelerinde ayrımcılık, yoksulluk ve sosyal dışlanmanın doğurduğu sorunlarla boğuşmaktadır. Toplumsal eşitlik, sosyal ve ekonomik adaletin gerçekleştirilmesi, ulusal sınırların ötesinde, tüm Avrupalı Romanların ortak talebidir. Romanların toplumsal yaşama eşit yurttaşlar olarak katılamadığı bir Avrupa, demokrasi idealini hiçbir zaman tam anlamıyla gerçekleştiremeyecektir. Türkiye’de de ayrımcılık, yoksulluk ve sosyal dışlanma Romanların toplumsal yaşama eşit yurttaşlar […].

Devamı…
Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunduk

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe platformu, 10 Ekim tarihli yazısında Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemi kullanan ve onları hedef hâline getiren ırkçı köşe yazarı Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul’da saat 10:00’da Çağlayan Adliyesi önünde buluşan bir grup DurDe aktivisti, “Özdil’in yazısı ırkçılıktır! Mülteciler kardeşimizdir!” pankartı açtı. Okunan basın açıklamasından sonra DurDe adına Çağla Oflas, […].

Devamı…
Yüzyıllık Yüzleşme: İstanbul’da Ermeni Soykırımı tartışıldı

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe platformunun İstanbul’da gerçekleştirdiği “Birinci Dünya Savaşı ve Ermeni Soykırımı” toplantısına ilgi büyüktü. Cezayir Restoran’da yapılan toplantıda ilk olarak Ayhan Aktar konuştu. 1915’in resmi tarih anlatısında yalnızca savaşla ilişkilendirildiğini belirten Aktar, 1909’da askerlik yasasının değişmesiyle birlikte Ermenilerin de askere alınmaya başlandığını, ancak daha sonra “Ermenilere silah vermeyin” kararıyla birlikte amele taburlarının ortaya […].

Devamı…
Facebook’ta Irkçılığa ve Milliyetçiliğe “Dur” diyen 200.000 kişi olduk

2008 yılından bu yana faal olan Facebook sayfamıza son dört ayda 100 bin yeni kişi katıldı! Tüm katılımcılarımıza teşekkürler! Yorumlarınız, paylaşımlarınız, beğenileriniz, eleştirilerinizle Facebook’ta büyük bir aileyiz! DurDe Platformu DurDe’nin sosyal medya ve İnternet sayfaları… […].

Devamı…


E-mail: durde@durde.org • Web sitesi: www.durde.org


Facebook

Twitter

Google+
 Posted by at 14.31