“Şubat Ayı Irkçısı” Oylaması

 

Ayın Irkçısı’ seçimleri DurDe katılımcıları ve destekçilerinin doğrudan oylarıyla gerçekleşiyor. Oylamaya katılmak için son gün 7 Mart 2012Çarşamba. Tüm katılımcılara şimdiden teşekkür ederiz.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi

__________
[SURVEYS 17]
__________

Malatya Belediyesi

Malatyalı Ermeniler 60 dönüm arazisinin 50 dönümüne zaten el konulmuş ve üzerine iş merkezi ve çeşitli binalar dikilmiş mezarlıklarının elinde kalan kısmına bir son dua yeri, gasilhane ve bekçi kulübesi inşaatına başladılar. Belediyenin yapması gereken bu hizmeti bütünüyle kendi cemaatlerinden topladıkları bağışlarla yaptılar.

Görevini yerine getirmeyen belediye bir de üstüne tam bitme aşamasında olan bu binaları, hiçbir gerekçe göstermeden yıktırdı. Ermeni mezarlığına ağır iş makineleriyle giren yıkım ekipleri Ermenilerin ölülerine bile saygı duymadıklarını kanıtlamış oldu. Yoğun tepkiler üzerine belediye yıkılan binaları yeniden yapacağını açıklamak zorunda kaldı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1078000&CategoryID=77

 ***

Okan Baş (Statüko Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)

Samsun’da 2 ayda bir yayınlanan Statüko adlı dergideki köşesinde bir yazı yayınlayan Okan Baş, yazıda Hrant Dink’i öldüren katili savunurken ırkçılığını açığa vurdu. Şu sözleri nedeniyle ayın ırkçıları arasına girdi:

“Malum en son Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi ‘Türk’ün kanı pistir’ demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı. Kötü mü yaptı yani? Bana göre bu milletin geneline ağır hakaretler yağdıran adamın ölmesi zaten müstehaptır. Devlet yapması gereken işi yapmıyorsa ‘Türk’ün kanı pistir’ diyen ecnebiye göz yumuyorsa, Ermenilere yaranacağım derken, milliyetçilik ilkesini düpedüz çiğniyorsa, kimse kusura bakmasın bu noktada millet devreye girer ve bu adamı yargılamanın hiçbir anlamı yoktur.”

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1078083&CategoryID=77

DurDe Girişimi olarak bu ırkçı yazar hakkında suç duyurusunda da bulunduk:

http://www.durde.org/2012/02/okan-bas-hakkinda-suc-duyurusunda-bulunduk/

 ***

Engin Ardıç (Sabah Gazetesi yazarı)

Liberal olarak tanınan Engin Ardıç Sabah’taki köşesinde engelli CHP milletvekili Şafak Pavey için: “Hem özürlü hem CHP’li” ifadelerini kullandı. Daha önce de Kürtler, yoksullar, engelliler, kadınlar hakkında hakaret dolu yazılar yazan Ardıç’tan birkaç örnek:

“Gülistan’ın kocası Ömer özürlüymüş. Artık sakat demek ayıp, biliyorsunuz… Ömer neresinden özürlüymüş, öğrenemedik. Çükünden olmadığı kesin, Gülistan gebe kalmış… Biz de bu canlılar bizden ayrılmasın diye binlerce çocuğumuzu şehit verdik.”

“Lümpenler infial uyandırıyor bende. Köylünün bozulmuş hali… Ben hoşlanmıyorum lümpenlerden. Çünkü son derece kaypak, son derece tehlikelidirler. Arkanı döndüğün anda hemen seni satarlar. Faşizmin kitle tabanı da bunlardır zaten…”

http://t24.com.tr/haber/engin-ardicin-kurt-kadin-ve-yoksul-dusmanligindan-ornekler/197429

Sabah yazarını kendi gazetesinin okur temsilcisi ve ombudsmanı Yavuz Baydar da kendi köşesinde kınadı.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/baydar/2012/02/20/nefretten-kacis-mumkun

 ***

Mustafa Aydın (Dumlupınar İlköğretim Okulu Müdürü)

Bir eğitimci düşünün ki çocukların DNA testinin yapılıp “Vatana millete zararlıysa yok edilmesini” savunsun. Dumlupınar İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Aydın Erzurum’da Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Huzur’ adlı toplantıda yüzlerce dinleyicinin önünde aynen şu sözleri sarf etti:

“Yıllar önce Brezilya’da, sokak çocuklarını yok etmek için bir örgüt kurulmuştu. Kusura bakmayın, belki biraz anormal gelebilir ama ben şunu istiyorum: Tıp bu kadar gelişti yüz nakli yapılıyor. Emniyette suçluların kanını alıp gen haritası çıkarsınlar. Çocuk doğduktan sonra analizi yapılsın. Vatana, millete, bu ülkeye zararlıysa yürümeden yok edilsin.” 

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1079361

Müdürün hemen görevden alınmasını ise olumlu bir gelişme olarak kaydedelim.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19964745.asp

 ***

Hacı Ali Polat (Bayburt Belediye Başkanı)

Bayburt’un ‘düşman işgalinden kurtuluşu’nun 94. yılını kutlamak için törenler düzenlendi. Tören kapsamında Ermenileri işgalci, Türk milislerini ise kurtarıcı olarak resmeden geleneksel temsili gösteri yeniden canlandırıldı. Törenlerle ilgili konuşan Belediye Başkanı Polat şöyle dedi:

“Yeni nesile dost ve düşmanı tanıtmak zorundayız. Üstadın dediği gibi, ’Dininin, namusunun, kininin davacısı’ bir gençlik istiyoruz.”

Böylece Ermeni düşmanlığını yeniden üreten zihniyetin bir bileşeni olduğunu kanıtladı.

http://www.agos.com.tr/yeni-nesile-dost-ve-dusmani-tanitmak-zorundayiz-749.html

 ***

Ahmet Çakır (Elazığspor Teknik Direktörü)

Elazığ’da Diyarbakırspor kadın takımı ile oynan maçta teknik direktör Ahmet Çakır yanındaki futbolculara, hakeme ve taraftarlara ‘saldırın’ talimatı vererek Kürt kadın oyuncuları hastanelik etti. Maçta yaralanan Diyarbakırspor Teknik Direktör Filiz Atay şunları söyledi:

“Antrenör kadın ve Kürt kimliğime yönelik hakaret etti. Yanındakilere ‘saldırın’ diye talimat verdi. Amacımız kadına futbolu sevdirmek ve erkek şiddetine son vermek. Ancak malesef biz sahada erkekler tarafından şiddete uğradık. Futbolcular 11-18 yaşlarındalar. Hepsi çok korkut ve kanlar içinde kaldı saldırıda. Futbolcularımızda Hevidar Ödüngit, Devran Görmez, Songül Daşçı, Ebru Kaya, Zelal Baturlu, Safiye Uçar ve Sultan Demir yaralandı ve rapor aldı.”

http://www.firatnews.tv/index.php?rupel=nuce&nuceID=58737#.T0p-sU06cKs.twitter

 ***

İdris Naim Şahin (İçişleri Bakanı)

26 Şubat günü Taksim’de Hocalı katliamı için anma yapılacağı söylenen bir miting düzenlendi. Miting öncesi hafta boyunca bilboardlarda, gazetelerde, TV’lerde ilanlar yayınlandı ve mitinge çağrı yapıldı. Çağrıda “Ermeni yalanına sessiz kalma” deniliyor ve niyetin ölenleri anma değil 1915’e karşı yeni bir strateji geliştirme olduğu anlaşılıyordu. Mitingde atılan sloganlar ve taşınan pankartlar da bunu kanıtlıyordu:

“Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz piçsiniz!”, “Bozkurtlar burada, Hrantlar nerede?”, “Bugün Taksim, yarın Erivan”, “Bir gece ansızın gelebiliriz!” Gazete haberleri: ‘Hrant’ın katilleri lehine sloganlar atıldı. Beyaz bereliler Agos’a yürümek istedi’.

Bu mitinge katılan ırkçı gruplar, ilanları yayınlayan gazete ve TV’ler, mali destek sağlayanlar, Mehter Takımı yollayanlar, sosyal medyada savunusunu yapanlar, tümü ırkçılığa hizmet ettiler. Ancak hükümetin bir bakanı, hem de güvenlikten sorumlu olan İçişleri Bakanı’nın ırkçı nefret mitingine katılıp kan kokan konuşmalar yapması kabul edilemez.

İçişleri Bakanı meydanda şöyle konuştu:

“Hocalı katliamı bize bizden başka dost olmadığını öğretmiştir. Bugün Türk milletinin sadece ve öncelikle tek dostunun kendisi olduğunu öğrendik, Türk milleti yaşadıkça o kanın hesabı yapılacak ve hesabı sorulacaktır…”

Bu sözlerin ardından Ankara’da Hacettepe ve SBF’de ülkücü gruplar Kürt ve solcu öğrencilere saldırdı.

http://www.demokrathaber.net/guncel/icisleri-bakani-taksimde-irkcilari-costurdu-h7230.html

DurDe Girişimi olarak hem miting tertip komitesi hem de bakan hakkında TCK 216’dan (halkı kin ve düşmanlığa tahrik) suç duyurusunda bulunduk. Davanın takipçisi olacağız.

http://www.durde.org/2012/02/hocali-mitingi-hakkinda-suc-duyurusu/

  No Responses to ““Şubat Ayı Irkçısı” Oylaması”