11 Aralık 2010 günü Çanakkale İHD şubesinin düzenlediği panelde konuşmacılara, son günlerin popüler ‘eylem’ malzemesi yumurta ve yağlı boyalarla saldırıldı. Panelin konu başlığı “Çok Kültürlülük Perspektifinde Barışın Dilini Kurmak” idi. Konuşmacılar ise dört ayrı etnik gruptandılar:

Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirtaş, DSİP GK üyesi ve Taraf Gazetesi yazarı Roni Margulies, Yunan insan hakları aktivisti Kostas Argalitois, Batı Trakya eski milletvekili Mustafa Mustafa. Bir Kürt, bir Yahudi, bir ‘Rum’, bir de ‘dışarlıklı’ Türk… Saldırıya uğradılar…

Saldıranlar ise Türkiyeli ‘sosyalist’ organizasyonlardan ÖDP ve Halkevi üyeleriydi. Oysa yumurtalı saldırıların orijinalini biz Ermeni Konferansı’ndan, Orhan Pamuk ve Elif Şafak davalarından, Hrant Dink’i ölüme sürükleyen 301 davalarından biliyoruz. Bizim için beklenen şey, söz konusu panele ‘orijinal’ saldırganların saldırmasıydı. Çünkü konu başlığı ve konuşmacıların profili tam da ‘orijinal’ saldırganların ‘daimi’ hedeflerini oluşturuyordu.

***

Bu gibi toplantılarda konuşmacılara saldıranlar sadece düşünce, ifade ve siyaset yapma özgürlüğünün önüne set çekmeye çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda onların çeşitli nefret grupları tarafından ÖLÜM TEHDİTLERİ almasına da yol açıyorlar. Çünkü zaten tehdit altında olan bu insanları, yaptıklarıyla, bariz hedefler olarak işaret etmiş oluyorlar. Bu durumun yol açabileceği ağır sorumlulukların yükünü bu saldırganlara hatırlatmak isteriz. Bu ülkede bu ağır sorumlulukların örnekleri bolca bulunabilir.

***

DurDe Girişimi olarak panelin tüm konuşmacı ve katılımcılarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; saldırganlara da ırkçılık sınırlarında dolaşmaları hakkında, varsa, fikirlerini gözden geçirmelerini öneriyoruz.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi

***

Roni Margulies kimdir? Neden hedef seçildi?

Ulusalcı sosyalistler tarafından ard arda saldırılarına uğrayan, Ergenekon tarafından ölümle tehdit edilen, hakkında açılmış birçok dava bulunan Roni Margulies, ailesinin birçok üyesi Nazilerin toplama kampında öldürülmüş olan İstanbullu bir Yahudi sosyalistidir.

Bir iktisatçı olan Roni Margulies birçok şiir kitabının yazarı olan bir şair, yazar, çevirmen ve entelektüeldir. Kamuoyu onu Siyonist İsrail’e karşı Filistinlilerin, Kemalist devlete karşı Kürtlerin ve başörtülü kadınların yanında tutum almasıyla, her türden milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı olmasıyla tanıyor. Roni Margulies tüm yaşamını işçi sınıfının mücadelesine adamış bir devrimci sosyalisttir.

Sosyalist İşçi örgütünün üyelerinden olan Roni Margulies, 1997’de Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin kurucularından biri olmuştur ve halen DSİP Genel Komitesi üyesidir. Aşağıdan sosyalizmi savunan Margulies kemalizme  ve Türk milliyetçiliğine karşı uzlaşmaz tutumu stalinizme ve her türden tepeden inmeci anlayışa karşı da sergilemektedir.

1992’den bugüne yayınlanan Sosyalist İşçi’nin yazarı olan Roni Margulies, Ergenekon ve darbe belgelerini açığa çıkartan Taraf gazetesinde köşe yazarı olmuştur.

Küresel BAK, Küresel Eylem Grubu, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De, Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu, Tuzla’da İşçi Ölümlerine Son İnisiyatifi, Ceylan Önkol İnisiyatifi,  Yetmez ama Evet, Özgürlük İstiyoruz kampanyalarının başlatıcılarından biri olan Margulies “Ermenilerden Özür Diliyoruz” kampanyasının ilk imzacılarındandır ve Türkiye’de ilk kez 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın Taksim’de anılmasını organize edenlerden biridir.

Yahudi oluşu, yaşamı, yazdıkları ve mücadelesi neden ırkçı saldırganların tarafından hedef ilan edildiğini göstermektedir.

Roni Margulies’in Taraf gazetesindeki köşe yazılarına ulaşmak için:

http://taraf.com.tr/roni-margulies/

Roni Margulies’in Sosyalist İşçi gazetesindeki köşe yazılarına ulaşmak için:

http://www.google.com.tr/search?q=site:www.sosyalistisci.org+%22Roni+Margulies%22&qfront=%22Roni+Margulies%22&Submit=Ara

http://sosyalistisci.org/index.php/component/search/?searchword=Roni+Margulies&ordering=newest&searchphrase=exact

Roni Margulies’in kitapları:

 • Her Rind Bilir (1991)
 • Gün Ortasında (1992)
 • Mağrur Olma Padişahım (1994)
 • Uzaklıklar (1985-1995)
 • Manastır’da İlanı-ı Hürriyet 1908-1909 Fotoğrafçı Manakis Biraderler  (1997)
 • Elsa – (2000)
 • Gülümser Çocukluğum Ardımdan (2000)
 • Saat Farkı (2002)
 • TK1980 – (2002)
 • Şiir, Yahudilik Vesaire Edebiyat, Kimlik ve Sosyalizm Üzerine Yazılar (2004)
 • Bugün Pazar Yahudiler Azar - İstanbul Yahudileri Hakkında Kişisel Bir Gözlem (2007)
 • Kalpsiz Dünyanın Kalbi - İslam ve İslam Düşmanlığı, Siyonizm ve Antisemitizm Üzerine Yazılar (2009)
 • Apollo Yılları (2010)

Roni Margulies hakkında yazılarından dolayı çok sayıda dava açılmıştır ve bunların bir kısmı halen sürmektedir.

Roni Margulies’a yapılan ırkçı saldırıların tarihi

 • 1 Haziran 2009 günü Kocaeli Kitap Furası’nda düzenlenen “Ergenekon neyin simgesi?” konulu panelde cinayet şebekesini eleştiren Roni Margulies’in bulunduğu kürsüye yürümek isteyen İşçi Partisi (İP) üyeleri sözlü tehdit ve tacizde bulundu.
 • 27 Ağustos 2009 akşamı ailesiyle birlikte Beyoğlu’nda yemek yerken Roni Margulies’in üzerine bir Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi tarafından yeşil boya dökülen Roni Margulies ulusalcı sosyalistler tarafından hedef ilan edildi. ÖDP saldırgan ve arkadaşları hakkında bir işlem yapmadığı gibi ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Önder İşleyen bu saldırıyı “demokratik bir eylem” diyerek savundu:
 • 16 Ekim 2009 günü Ankara’da ODTÜ öğrenciler tarafından düzenlenen “Yeni Sol” toplantısının konuşmacısı Roni Margulies’ti. Toplantı salonu ÖDP, Halkevleri ve TKP üyeleri tarafından işgal edilerek etkinlik engellenmeye çalışıldı.
 • 5 Eylül 2010 günü İzmir’de düzenlenen Yetmez ama Evet konuşmacılarına ÖDP üyeleri tarafından boya ve çeşitli maddeler atıldı. Başlıca hedef yine Margulies’ti. Bir gün önce İstanbul’da yapılan Yetmez ama Evet toplantısının konuşmacıları Adalet Ağaoğlu, Osman Can ve Şenol Karakaş’a Öğrenci Kolektifleri üyeleri tarafından yumurtalı saldırıda bulunulmuştu.
 • 7 Eylül 2010 günü aralarında Roni Margulies’in de bulunduğu Yetmez ama Evet aktivistlerine İstanbul ve İzmir’de yapılan yumurtalı boyalı saldırılar İstanbul’da aydın, sanatçı ve siyasetçiler tarafından bir basın toplantısı ile protesto edildi. Basın toplantısının yapıldığı Taksimhill Otel’in önüne gelen Öğrenci Kolektifi üyesi bir grup, tam da 6-7 Eylül 1955 olaylarının yıldönümünde, Roni Margulies’in resmini taşıyan ırkçılar açıkça hedef gösterdi.

İfade ve düşünce özgürlüğünü hedef alan saldırılar aydın, sanatçı, yazar ve aktivistler tarafından bir basın açıklamasıyla kınandı:

“Bizler bir kaygımızı paylaşmak için bu basın toplantısını düzenliyoruz. İki gün arka arkaya kendisini solcu ilan eden kurumların üyeleri, “Yetmez ama evet” kampanyasının toplantılarına saldırılar düzenliyorlar. İstanbul’daki toplantıda Adalet Ağaoğlu, Osman Can, Şenol Karakaş’ın konuşmalarından sonra tüm konuşmacıların oturduğu kürsüye yönelen saldırganlar, ertesi gün de İzmir’de aralarında Nabi Yağcı, Ferhat Kentel, Roni Margulies gibi konuşmacıların bulunduğu foruma saldırdı.

Toplantıları sabote etmeyi hedefleyen bu şiddet dolu eylemlerini kullandıkları malzeme yumurta ya da boya olduğu için masum demokratik tepki olarak anlatmaya çalışanlar kimseyi kandıramazlar. Bir kampanyayı beğenir ya da beğenmezsiniz. Ama hiçbir kampanyaya saldıramazsınız. Şiddet uygulayarak kampanya sözcülerinin üzerine boya dökemezsiniz. Yıllarını demokrasi, özgürlük, insan hakları mücadelesine adamış aktivistlerin, aydın ve sanatçıların üzerine yürüyemezseniz.

Artık yeter! Bu insanları kendilerine gelmeye çağırıyoruz. Artık yeter! Sükunet tavsiye ediyoruz. Herkes kendi kampanyasını özgürce yapabilir. Herkes demokratik hakkını kullanarak eylemler örgütleyebilir. Saldırganlığın demokratik haklarla hiçbir ilgisi yoktur. Bizler bu saldırıları gerçekleştirenleri kınıyor ve sağduyuya davet ediyoruz.”

Metni şu isimler imzaladı:

Adalet Ağaoğlu, Ahmet Kekeç, Alev Erkilet, Alper Görmüş, Atilla Aytemur, Avi Haligua, Aydın Engin, Ayhan Aktar, Ayşe Günaysu, Bahri Bayram Belen, Baskın Oran, Bayram Bozyel, Bülent Somay, Cafer Solgun, Celal Yıldırım, Cemil Ertem, Cengiz Aktar, Cengiz Algan, Çağatay Anadol, Demiray Oral, Dilek Kurban, Doğan Tarkan, Emre Aköz, Eren Keskin, Erdağ Aksel, Ergin Cinmen, Ergun Özbudun, Erol Katırcıoğlu, Evren Ergeç, Fadime Özkan, Ferhat Kentel, Garo Paylan, Gencay Gürsoy, Görkem Yeltan, Gülçin Avşar, Gülden Sönmez, Gürbüz Özaltınlı, Halil Berktay, Hayko Bağdat, Hilal Kaplan, Jale Mildanoğlu, Kerem Kabadayı, Kezban Hatemi, Lale Mansur, Leman Yurtsever, Leyla İpekçi, Markar Esayan, Mehmet Altan, Mehmet Rasgelenler, Mehmet Uçum, Mithat Sancar, Mustafa Paçal, Mustafa Şentop, Necmiye Alpay, Oral Çalışlar, Osman Can, Oya Baydar, Ömer Laçiner, Perihan Mağden, Rojin, Roni Margulies, Salih Tuna, Sami Evren, Seydi Fırat, Sezai Temelli, Sinan Özbek, Şahin Alpay, Şenol Karakaş, Tatyos Bebek, Tuğbay Öz, Turgay Oğur, Ümit Kardaş, Ümit Şahin, Yakup Kadri Karabacak, Yalçın Ergündoğan, Yasemin Çongar, Yasemin Göksu, Yıldıray Oğur, Yıldız Önen, Yıldız Ramazanoğlu, Yücel Sayman, Zeycan Alkış, Zeynep Tanbay, Ziya Taner Koçak.

 • 12 Aralık 2010 günü Çanakkale’de İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) düzenlediği “Çok kültürlülük perspektifinde barışın dilini kurmak” adlı panelde Rum, Kürt ve Batı Trakya Türk’ü olan konuşmacılarla birlikte olan Roni Margulies ÖDP ve Öğrenci Kolektifi üyelerinin yağlı boya ve yumurtalı saldırısına uğradı. Saldırının akşamında sadece sosyal paylaşım sitelerinde 3 kişi Roni’nin öldürülmesi gerektiğini savundu.
 • Bunların yanı sıra e-posta aracılığıyla sayısız hakaret ve tehdit alan Roni Margulies 2009’dan bu yana ırkçı, faşist ve Ergenekon yanlısı yayın organları tarafından sistematik bir kampanya eşliğinde hedef ilan edildi. Beş kez fiziki saldırıya uğradı. Taraf’ta Necip Fazıl Kısakürek’in Hitler’e övgüsünü yazdıktan sonra İBDA-C adlı örgütte ırkçıların, faşistlerin, ulusalcı sosyalistlerin cephesine katılarak Roni Margulies’in düşüncelerini ifade etmeye hakkı olmadığını ileri sürdü. Türk solunun tarihini yüzlerce insan eleştirmişti, ancak bu gerekçeyle saldırıya uğrayan, konuşması ve yazması engellenmek istenen tek kişi Roni Margulies oldu.

© 2010 Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi © Web sitesindeki içerik, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Suffusion theme by Sayontan Sinha