‘Ayın Irkçısı’ seçimleri DurDe! katılımcıları ve destekçilerinin doğrudan oylarıyla  gerçekleşti. Murat Bardakçı, oyların  yüzde 52′sini alarak ‘Mart Ayı Irkçısı’ oldu.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı‘nın Çerkesler’le ilgili yazdığı ‘Bir Çerkes Açılımı Eksikti!’ başlıklı yazısı 11 Mart’ta yayımlandı. Bardakçı, ‘Genç nesil anadilini bilmiyormuş, Kafkas dilleri ve gelenekler unutuluyormuş! Türkiye’deki diğer etnik gruplar dillerin unutmuyor, nesilden nesile devam ettiriyor ve hala konuşuluyor ise, Kafkas asıllı gençlerin o dilleri bilmemeleri kendi ayıplarıdır. Kültürel kimliklerini vakti zamanında hatırlamamış, merak etmemiş ve dillerini öğrenmemiş olmaları bir tarafa; büyükleri de öğretmemiş, bildiklerini aktarmamış demektir ve unutmanın kabahati devlete değil, ailelere aittir.

Meselenin aslı şudur: Türkiye, Çerkesler’e asırlar boyunca “atıfet” göstermiştir. Bu sözün, yani atıfet’in ne demek olduğunu bilmeyen ve Türkiye’de bugün Çerkesler’e özgürlük” talebinde bulunanlar bir zahmet buyurup sözlüğe baktıkları takdirde kelimenin manasını öğrenebilir ve “Acaba bir hata mı ediyoruz?” diye düşünebilirler.’ Sözleriyle hem Çerkes dillerinin ve kültürlerinin ölümünden yine Çerkesleri sorumlu tutmuş hem de Osmanlı topraklarında kitleler halinde ölüme terk edilen Çerkeslere atıfet (şefkat, acıma–b.n.) gösterildiğini söyleyerek yaşanan olayları çarpıtmıştı. Murat Bardakçı, bu yazısıyla ‘2011 Mart Ayı Irkçısı’ adayları arasına girmişti.

Bir Cevap to “‘Mart Ayı Irkçısı’: Murat Bardakçı”

  1. Sadece “Mart Ayı” Sayın Bardakçı’nın kişiliğini tam yansıtmamış…Çerkesler mücadelesi devam eden BARDAKÇI’nın tüm zamanların en iyi Irkçıları arasında gösterilmesi gerekirdi diye düşünüyorum…

© 2010 Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi © Web sitesindeki içerik, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Suffusion theme by Sayontan Sinha