Irak sınırındaki Şırnak Uludere’de, dün akşam saatlerinde Diyarbakır’dan havalanan Hava Kuvvetleri’ne bağlı dört F-16 uçağı sınırdan geçiş yapan Kürt gençlerini bombaladı. Geçim derdiyle kaçakçılık yapan, çoğu ortaokul ve lise çağındaki 36 genç insan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bombalarıyla katledildi. Devlet bir kez daha kendi halkını bombaladı.

“Kürtlere bütün haklarını vereceğiz” dedikten birkaç gün sonra gerçekleşen bu katliam hükümetin kirli savaşı sürdüreceğinin kanıtıdır. Katliamdan sonra 23 saat sessiz kalan hükümet, Hüseyin Çelik aracılığıyla yaptığı açıklamada, sanki bir trafik kazasından bahseder gibi “Operasyon kazası vardır. Terörle mücadele devam edecektir” diyebildi.

Demokratik açılım dediğiniz bu mudur? Kürt sorununda çözümünüz bu mudur? Hukuk devletini kendi yurttaşlarınızı bombalayarak mı kuracaksınız? Cumhuriyet kurulduğundan beri Kürtlere reva görülenleri aynen sürdürecek misiniz? “Asimilasyon bitti” derken “Sıra soykırıma geldi” mi demek istemiştiniz? Daha kaç Kürdü öldüreceksiniz? Bu kirli savaşı daha kaç yıl sürdüreceksiniz? Bizden topladığınız vergilerle kendi yurttaşlarınızın tepesine bomba yağdırmaya utanmıyor musunuz? Bir traktör kasasında üst üste yığılmış ölü Kürt bedenlerine vicdanınız sızlamadan bakabiliyor musunuz? Bu mu sizin adaletiniz?

Hükümet bu ağır sorumluluktan kaçamaz. Bu katliamın soruşturulmasını Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın teftişlerine bırakıp toplumu oyalayamaz. Bir an önce Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu devreye sokup başta Genelkurmay Başkanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Milli Savunma Bakanı, daha dün neredeyse bütün toplumu terörist ilan eden İçişleri Bakanı, bu vakada istihbarat sağlayan görevliler, uçaklara havalanma emri veren askeri görevliler olmak üzere olaya karışan her devlet görevlisinin kimler olduğunu bulup yargı önüne çıkarmalıdır.

Bu halk sizi oraya bostan korkuluğu olasınız diye çıkarmadı. Asırlık sorunlarının çözümünde adres olarak gördüğü için çıkardı. Sorumluluklarınızın gereğini yapın. Yoksa bu ateş bir gün sizleri de yakar.

Edi bese!

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe

DurDe Girişimi

29 Aralık 2011

   
© 2010 Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi © Web sitesindeki içerik, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Suffusion theme by Sayontan Sinha