5 yıldır cinayetin arkasındaki devlet güçlerinin açığa çıkarılması için uğraş verdiğimiz Hrant Dink davasının 25. Duruşma’sında mahkeme devletin siyasi cinayetlerini ve kadim Ermeni düşmanlığını tescil eden bir karara imza attı. Cinayetin örgütlü bir suç olmadığına, en baştan beri bize yutturulmaya çalışılan “Birkaç gencin milliyetçi hisleri” doğrultusunda işlenmiş adi bir cinayet vakası olduğuna hükmetti.

Sanıklardan sadece biri azmettirici olmaktan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların “cinayetin planlayıcısı” olduğu yönünde ifade verdiği polis ve jandarma muhbiri Erhan Tuncel ise davadan beraat edip başka bir suçtan ceza aldı ve Hrant’ın ölüm yıldönümünden 2 gün önce verilen karar doğrultusunda, dün akşam saatlerinde serbest bırakılarak aramıza salıverildi.

Mahkemenin bu kararı devlet adına işlenen cinayetlerde devletin hiçbir unsuruna dokundurtmayacağının bir kez daha kanıtlanması anlamına gelir. Onlarca kez ihbarı yapılmış, polisten valiliğe, jandarmadan muhbirlerine, istihbarat birimlerinden Pelitli halkına kadar herkesin aylar öncesinden bildiği; çok sayıda devlet görevlisinin bağlantısı kanıtlanan bir cinayet davasında mahkeme, devlet görevlileri arasında sayılabilecek bir jandarma muhbirini bile adalet isteyenlere teslim etmedi. Bağlantısı saptanan diğer tüm görevlileri de terfi ettirip ödüllendirdi ve böylece “Ermeni öldürürsen arkandayım” mesajını bundan sonraki suçları işleyeceklere vermiş oldu.

Hrant Dink cinayeti AKP hükümeti döneminde işlendi. 5 yıllık dava boyunca iktidarda AKP vardı. Cinayetle ilişkili tüm görevliler AKP döneminde ödüllendirildi. Bugün dava sonuçlandığında ve tüm suçlular koruma altına alındığında iktidarda yine AKP hükümeti var. Devleti demokratikleştirme iddiasındaki AKP hükümeti davanın bu şekilde sonuçlanmasından birinci derecede sorumludur. Bu dava devlet ve AKP hükümeti için kapanmış olabilir ama kamuoyu vicdanında kapanmamıştır. Hükümet bu cinayetin hesabını apaçık biçimde verinceye kadar da kapanmayacaktır. Bu hesap kapatılmadığına göre AKP 100 yıllık devlet geleneğinin siyasi cinayetler ve Ermeni düşmanlığını sahiplendiğini kabul etmiş demektir. Geriye kalan her şey masaldır.

Sizler Ermeni düşmanı olabilirsiniz. Ermenileri 1915’ten beri öldürenlerin torunları olabilirsiniz.

Ama biz, hepimiz, hâlâ Hrant’ız, hâlâ Ermeniyiz.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe

DurDe Girişimi

20 Ocak 2012

www.durde.org

   
© 2010 Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi © Web sitesindeki içerik, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Suffusion theme by Sayontan Sinha