“Ayın Irkçısı” oylaması

Ayın Irkçısı’ seçimleri DurDe! katılımcıları ve destekçilerinin doğrudan oylarıyla gerçekleşiyor.

Oylamaya katılmak için son gün 8 Ocak

Tüm katılımcılara şimdiden teşekkür ederiz.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi

————————

Aşağıdaki Ayın Irkçısı adaylarından hangisinin Aralık Ayı Irkçısı seçilmesini istersiniz? (Adayınızı işaretledikten sonra  Yolla butonuna tıklayarak oyunuzu kullanabilirsiniz. Oyların dağılımı ve sonuçlar oylama süresinin sona ermesiyle birlikte açıklanacak)

————————

M. Ali Şahin

Demokratik Toplum Kongresi’nin “iki dilli yaşam” fikri üzerine TBMM Başkanı M. Ali Şahin şunları söyledi: “Bu tür tartışmaları son derece gereksiz, gerginliğe yol açıcı bulduğumu ifade etmek istiyorum. Türkiye’nin her türlü sorununun konuşulduğu, çözüleceği yer burasıdır. Başka bir kongre, başka bir meclisi tanımıyoruz. Bu sevda peşinde koşan arkadaşlarımız durumlarını lütfen değerlendirsinler, sonuçlarına katlanmak zorunda kalırlar.” M. Ali Şahin farklı fikirlere tahammülsüz ve tehditkâr yaklaşımıyla Aralık Ayı Irkçısı adayları arasına girdi.

Bursaspor Taraftarları

5 Aralık 2010’da Beşiktaş ile Bursaspor arasında oynanan futbol maçında, Bursaspor’un organize bazı taraftarları Beşiktaş tribünlerine “Ermeni köpekler, Beşiktaş’ı destekler!” diye bağırdı. Maçtan bir hafta önce Beşiktaş Çarşı Grubu liderlerinden Alen Markaryan vurulmuştu ve bu taraftar grubu bu olaya gönderme yaparak Beşiktaş tribünlerini kışkırttı. Bu sloganlarıyla açıkça ırkçılık yapan bu taraftar grubu Aralık Ayı Irkçısı adayları arasına girdi. Aynı grup geçen yıl Türkiye-Ermenistan milli maçında Ermenistan milli marşı çalınırken ıslıklarla protesto etmiş ve maçı Ermenistan tribünlerinde izlemeye gelen seyircileri de taciz etmişti.

HABERTÜRK GAZETESİ

Pınar Karşıyaka ile Apoel takımları arasında oynanan basketbol maçında yaşanan olaylardan sonra 22 Aralık tarihinde Habertürk Gazetesi olayı şu başlıkla duyurdu : “Barbar Rum Saldırdı”. Habertürk Gazetesi bu ırkçı manşetinden dolayı Aralık Ayı Irkçısı adayları arasına girdi.

Yeniçağ Gazetesi

Pınar Karşıyaka ile Apoel takımları arasında oynanan basketbol maçında yaşanan olaylardan sonra 22 Aralık tarihinde Yeniçağ Gazetesi olayı şu başlıkla duyurdu: “Kudurmuş Köpek Gibi Saldırdılar!”. Ayrıca haberin içeriğinde de Rumlara yönelik ırkçı, ayrımcı, nefret içeren ifadeler kullanan Yeniçağ Gazetesi bu tutumuyla Aralık Ayı Irkçısı adayları arasına girdi.

Anadolu Gençlik Derneği

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup yılbaşı kutlamalarını kınamak amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Irkçı, yabancı düşmanı bir söylem içeren basın açıklamasının ardından göstericiler şişme Noel Baba’yı “temsili olarak” çakıyla bıçakladı. Anadolu Gençlik Derneği bu eylemiyle Aralık Ayı Irkçısı adayları arasına girdi.

© 2010 Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi © Web sitesindeki içerik, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Suffusion theme by Sayontan Sinha