Eyl 162015
 

suriyeli-siginmacilar-durdeAylardır Ege ve Akdeniz’de batan ve batırılan şişme botlar, ölen yüzlerce, binlerce sığınmacı, sahile vuran ceset haberlerini okuyor, izliyoruz. Son olarak Alan Kurdi’nin sahile vuran cansız vücudu tüm vicdanlı insanları derinden sarstı, ama sığınmacıların durumu değişmediği sürece daha çok çocuğun yaşamını yitirmesi kaçınılmaz.
Ülkelerindeki savaşlardan, zulümden kaçan sığınmacılar aç, işsiz, barınaksız… üstelik bir de her gün ırkçı ayrımcılığa maruz kalıyor!
Mülteciler iki gündür içinde bulundukları bütün bu insanlık dışı koşulları terk etmek, Avrupa’nın “güvenli” ortamında çocukları için daha iyi bir gelecek inşa etmek için yollara dökülüyor. Devamı »

A Call for Civil Society Organizations, Refugees and Human Rights Activists

Eyl 092015
 

call-solidarity-refugees-durdeThe number of Syrians who took refuge in Turkey has exceeded 2 million. Syrian refugees are not only fleeing from a terrible war, but they are also fleeing from the air attacks of the Assad dictatorship, massacres of the ISIS, executions, rapes and hunger. The refugees seeking refuge in Turkey are not given refugee status defined by the international conventions. They are forced to remain in the country without having some basic human rights; as well as they are increasingly exposed to the nasty racist attacks. Devamı »

Uluslararası Mültecilerle Dayanışma Yürüyüşü - Sınırlar Açılsın: Mülteciler, Hoşgeldiniz!

Eyl 052015
 

Sivil Toplum Örgütleri, Sığınmacılar ve İnsan Hakları Aktivistlerine Çağrı

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 2 milyonu aştı. Suriyeli sığınmacılar korkunç bir savaş ortamından, Esad diktatörlüğünün bombardımanlarından, IŞİD’in katliamlarından, infazlardan, tecavüzlerden, açlıktan kaçıyor.

Türkiye’ye sığınan mülteciler, uluslararası sözleşmelerde tanımlanan “mülteci” statüsüne ve birçok temel insan haklarına sahip olmadan yaşıyor; artan oranda ırkçı saldırılara maruz kalıyor. Devamı »

DurDe Platformu’nun 60’ıncı Yılında 6-7 Eylül etkinlikleri

Eyl 022015
 

 

Etkinlik programı:

» Basın Açıklaması

Tarih: 5 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 16.30
Yer: Galatasaray Meydanı, Beyoğlu – İstanbul

***

» Belgesel Gösterimi: “Korkunç Gece”

Süre: 26 dakika
Yapım ve yönetim: Yorgos Mutevellis
Yapım yılı: 2015

Gösterim tarihi: 5 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 17.30
Yer: Cezayir Restaurant
Adres: Firuzağa Mahallesi, Hayriye Caddesi, No:12, Galatasaray – İstanbul
Devamı »

60’ıncı Yılında 6-7 Eylül Olayları: Unutmadık!

Ağu 272015
 

DurDe Platformu, 6-7 Eylül olaylarının 60’ıncı yılında İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu ile ortaklaşa bir dizi etkinlik düzenliyor.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin örgütlü bir şekilde düzenlediği bu pogromun mağdurlarını anmak ve adalet arayışımıza destek vermek üzere tüm dostlarımızı etkinliklerimize davet ediyoruz.

 

Etkinlik programı:

» Basın Açıklaması

Tarih: 5 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 16.30
Yer: Galatasaray Meydanı, Beyoğlu - İstanbul Devamı »