Cengiz Aktar

Canlılar keyiften göç etmez, mecburiyetten eder. Zorunlu göç ve iltica durumu ise insanın içine düştüğü en beter durumdur. Mülteciler, yeri yurdu dahi olmadığından yoksuldan da yoksul, sadece toplu halde denizde boğulduklarında veya kamyon kasalarında nefessiz kalıp telef olduklarında haber olan lânetlilerdir. Mülteciler kendi devletlerinden gördükleri kötü muameleye boyun eğmediklerinden, gitmek zorunda kaldıkları yabancı diyarlarda suç işlemiş muamelesi görürler. Onlara daima şüpheyle bakılır. Bu, iltica edilen bütün ülkelerin yönetimleri için geçerlidir.  Devamı… »

 

Geçen hafta pastörü saldırıya uğrayan Bahçelievler Presbiteryen Lütuf Kilisesi’ne bugün (15 Nisan 2012) Pazar ayini sonrası, 17 kişilik bir DurDe heyetiyle destek ziyaretinde bulunduk. Az sayıda mensubuyla, yarı bodrum bir apartman dairesinde, çeşitli zorluklara rağmen hizmet vermeye çalışan kilisenin pastörü Semir Serkek’ten saldırıyla ilgili bilgiler aldık. Devamı… »

 

Bu acı hepimizin

24 Nisan 1915 bu topraklar için çok acılı bir tarihtir. Anadolu Ermenilerinin yok edilmeye başlandığı tarihtir. Yerlerinden, yurtlarından zorla sökülerek sürülen, öldürülen Ermeni yurttaşlarımızı anmak hepimiz için insani bir ödevdir.

97. yıldönümünde herkesi kendi inancı ve düşüncesi doğrultusunda kayıplarımızı anmaya davet ediyoruz. Çünkü bu acı BİZİM acımız, bu yas HEPİMİZİN.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe

DurDe Girişimi Devamı… »

 

Gupse Gamze Tokgöz’ün Çingeneler üzerine yaptığı uzun soluklu çalışmayı Dünya Çingene Günü dolayısıyla beş bölüm halinde yayınlıyoruz.

Dünyanın farklı yerlerinde benzer söyleyiş biçimleri olduğu gibi Türkiye’de de kullanılan bir ifade olan “yarım insan” deyişi ile bin yıllık bir tarihe sahip olan Çingenelerin “tam insan” yerine konmadığı vurgulanır. Yasa önünde eşit ve “tam”; ancak sivil alanda “yarım” olarak görülen bir toplum olan Çingeneler, gün geldi insan yerine konulmadı, gün geldi ağızlarda küfür olarak dolaştı; ancak daha da önemlisi var ki o da çoğu zaman bir toplum ya da bir alt kültür olarak bile algılanmadıkları… Devamı… »

 
Macaristan’da eşcinsellerin hapse girmesi için parlamentoya yasa tasarısı sunuldu. Macaristan’da muhalefet partisi konumundaki sağcı parti Jobbik milletvekili Adam Mirkoczki tarafından hazırlanan yasa tasarısının parlamentodan
onay alması durumunda ülkedeki eşcinsellerin hapse gireceği açıklandı.
Milletvekili Adam Mirkoczki, partisinin de desteğini alarak parlamentoya sunduğu yasa tasarısının amacının eşcinsellerin artmasının önünü kesmek olduğunu açıkladı. Devamı… »
 

Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle uğradıkları işkence, kötü muamele ve hayati tehlikeden dolayı, çoğunlukla İran üzerinden Türkiye’ye giriş yapan sığınmacı ve mülteci LGBT bireyler, yerleştirildikleri uydu kentlerde hem mülteci oldukları hem de LGBT oldukları için iki kez ayrımcılığa, polisin ve yerli halkın homofobisine, fiziksel ve psikolojik tacizine ve şiddete maruz kalmaktadır.

Heteroseksist toplum yapısı nedeniyle sığınmacı ve mülteci LGBT bireylerin karşılaştıkları zorluklar katlanıyor. Çalışma hakkına yasal olarak erişimdeki zorluk, sığınmacı ve mülteci LGBT bireyleri kayıt dışı çalışmaya itmektedir. Çoğu paralarını alamamakta, işyerinde sözlü ya da fiziksel tacize ve şiddete maruz kalmaktadır. Devamı… »
 

8 Nisan, Pazar günü, kutsal Paskalya Yortusu ayini sonrasında, Bahçelievler Presbiteryen Lütuf Kilisesi pastörü 4 kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlar pastörü darp ettikten sonra Müslümanlığa ‘davet ettiler’.

Dini inanca saygısı olmayan bu vandalların yaptığı saldırı ilk değil. 2006’da Trabzon’da Rahip Santoro öldürüldü. 2007’de Malatya’da 3 Hıristiyan işkenceyle öldürüldü. Hıristiyanlar sürekli saldırı ve tehditlere maruz kalıyor. Bizler sesimizi çıkarmadıkça da yurttaşlarımız öldürülüyor, darp ediliyor, tehdit ediliyor, yaşam hakkı tanınmıyor. Devamı… »

 

Bilindiği gibi “Ayın Irkçısı” seçimleri her ay DurDe katılımcıları ve destekçilerinin doğrudan oylarıyla gerçekleşiyor.  Oylanacak aday listesinin en sonunda sürpriz bir BONUS var. Bilin bakalım kim?”

DurDe katılımcıları ve destekçilerinin önerileriyle belirlenmiş olan “Mart Ayı Irkçısı” adaylarına oy vermek için lütfen tıklayın:

http://www.durde.org/mart-ayi-irkcisi-oylamasi-2/

 

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu’nun birkaç hafta önce açıkladığı “Avrupa’daki Roman ve Gezginlerin İnsan Hakları” raporunda Türkiye dahil birçok ülke için çarpıcı saptamalar yapıldı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, Sulukule “kentsel dönüşümü” için “Sonunda uluslararası ilgi hiçbir işe yaramadı ve mahalle 2009′da, orta gelirliler için konut yapmak üzere yerle bir edildi, sakinleri merkezden uzağa yerleştirildi ve bazıları zorla göçebeliğe mecbur kılındı” dedi.  Devamı… »

 

Geçen yıl 24 Nisan’da zorunlu askerlik yaptığı Batman’da katledilen Sevag Balıkçı’nın cinayet davası yarın (6 Nisan Cuma) Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülecek.

Şubat ayındaki son duruşmada mahkeme heyeti, cinayet esnasında bölgede bulunan 19 korucunun ve olay yeri tutanağını tutan iki askerin tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

İki hafta önce Sevag’ın hayatını kaybettiği yerin görüntüleri Balıkçı ailesi avukatlarına ulaşmış, bu görüntülerle tanık ifadelerindeki çelişkiler net bir şekilde ortaya çıkmıştı. Devamı… »

© 2010 Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi © Web sitesindeki içerik, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Suffusion theme by Sayontan Sinha